Gymnázium Globe: Školní zahrada na Bílé hoře

05.08.2016 13:24

Málokdo z obyvatel Židenic a Vinohrad je seznámen s tím, že na úpatí Bílé hory na ulici Líšeňská vzniká přírodní zahrada. Nejedná se o obyčejnou zahradu, ale o plochu, na jejímž zušlechtění mají zásluhu studenti Gymnázia Globe, s.r.o. a Střední školy KNIH, o.p.s., škol sídlících na Bzenecké 23 na Vinohradech. Na školním pozemku se již třetím rokem žáci snaží vytvořit oázu, která v budoucnu bude sloužit nejen k výuce biologie a předmětu svět práce, ale k řadě mimoškolních aktivit i akcí pro veřejnost. Tento plán by nebyl možný bez podpory několika institucí, především Nadace Tesco, která studentům Kvarty Gymnázia Globe po dva roky 2015-2016 poskytovala finanční podporu na budování zahrady v projektu Extra třída. Letos poskytla podporu i Nadace Veronica.

A co pro studenty budování zahrady znamená? Pro některé možnost poprvé uchopit rýč či motyku, zaset trávu nebo zasadit bylinku, pro jiné zase příležitost ukázat, že si dokážou hravě poradit s „chlapskou“ prací a s plným nasazením například navozit nesčetné množství koleček naložených kompostem.

V minulém roce se studentům podařilo vybudovat bylinkový labyrint a založit květinový záhon, letos bylo cílem realizovat vyvýšené zeleninové záhony, postavit nový kompostér, zasadit další květiny a keře, osít plochu kolem záhonů trávou. Mohlo by se zdát, že tento úkol byl snadno splnitelný, ale to by si s námi nemohla příroda hrát. Jaro se probudilo později, než jsme čekali. Následně se vždy v pátek, když jsme měli v plánu na zahradu vyrazit, zatáhla obloha a spustil se déšť. A když už se zdálo, že vše půjde konečně hladce a budeme moci navozit hlínu z kompostu na záhon a začít sít, odhalili žáci v kompostu hnízdo čmeláků. Přestože tyto překážky byly pro nás dost nemilé, ukázaly studentům, jak je člověk spjatý s přírodou, jak je na ní závislý a že větru dešti prostě neporučíme.

Dne 28. 6. 2016 studenti a jejich učitelé na zahradní slavnosti představili vše, co se jim doposud podařilo vybudovat. Slavnost pro ně byla příležitostí pochlubit se svým dílem rodičům a všem hostům, kteří se akce zúčastnili.

RNDr. Libuše Bartková

Zdroj: http://www.zidenice.eu/aktualne/zz-on-line/gymnazium-globe-skolni-zahrada-na-bile-hore

Gymnázium Globe, s.r.o. Bzenecká 23
628 00 BRNO